Mollakendi Belediyesi

Belde Tarihçesi

TARİHÇE:
07.06.1992 yılında belediyelik olan Beldemizin eski adı Evrenk’tir. ( 1635 den önceki dönemde ) Cumhuriyet döneminde köylerin ismi değiştirildiğinde Beldemize de Mollakendi ismi verilmiştir.
Kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemekle beraber araştırmacıların ileri sürdüğü görüşlere göre burada daha önce böyle bir köyün olmadığı yolundadır. Aslında Molla Ahmet Peykeri Hazretleri’nin Erzincan’dan gelerek buraya yerleşmesi ile buranın geliştiği ve şimdiki durumuna geldiği söylenmektedir.
Molla Ahmet Peykeri Hazretleri ile ilgili Osmanlı dönemine ait kayıtların bazısında burada medfun olan zatın isminin “Mevlana Ahmet Peykerci” olduğu, bazısında “Şeyh Ahmet Peykerci” olduğu, bazısında da “Molla Ahmet Peykeri” olarak geçtiği ifade edilmektedir.
Biz de bugünkü isminin “Mollakendi” olması sebebinin bu zatın isminden “Molla Ahmet Peykeri” olabileceği inancındayız. Osmanlı Donemi XVI. yüzyıla ait ( IV. Murat zamanı ) kayıtlarında bu külliyenin zengin vakıflar arasında yer aldığı rivayet edilmektedir.
Mollakendi Beldesi kavunu, Paşa Armudu ve tandır ekmeği ile tanınmıştır.

Kent Rehberi
64x64

Beldemiz Hakkında

Devamı...
64x64

Belde Tarihçesi

Devamı...
64x64

IV. Murat Camii

Devamı...
64x64

Molla Ahmet Peykeri Türbesi

Devamı...
64x64

Hacı Ömer Hüda-i Baba Hz.

Devamı...

Başkanımız

baskan
Mehmet Enis DOĞAN
MOLLAKENDİ BELEDİYE BAŞKANI

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

  • HALKLA İÇ İÇE
  • Türbeler
  • Beldemizden Resimler

Videolar

  • Mollakendi Tanıtım