Mollakendi Belediyesi

Beldemiz Hakkında

ULAŞIM DURUMU:
Beldemiz Elazığ’a 17 kilometre uzaklıktadır. Asfalt yol ile il merkezine bağlıdır. Elazığ – Bingöl Devlet Anayolunun kuzey ve güney olmak üzere yolun 2 tarafında yerleşkesi olan beldemizin daha çok % 80 güney tarafında arazisi mevcuttur.

DOĞAL DURUMU:
Elazığ’ın büyük bir bölümü dağlarla kaplı olduğu halde, Mollakendi Beldemiz düz ve geniş bir düzlükte ova üzerinde kurulmuştur. Belirgin bir doğal bitki örtüsü yoktur. Beldemizin rakımı 856 metredir. (ortalama deniz seviyesine göre yüksekliği)

TARIM VE HAYVANCILIK:
Beldenin ova üzerinde kurulmuş olması nedeniyle tarım ön plandadır. Özellikle tarla ve bahçe tarımı geniş ölçüde yapılmaktadır. Bahçelerde sebze ve meyve yetiştiriciliği yapılmaktadır. Her türlü sebze ve karasal iklime uygun meyve yetiştirilmektedir.
Çeltik, pamuk, şeker pancarı, kavun ve armut Beldeyle özdeşleşmiş önceki yıllarda yoğu verim alınan ancak iklim ve doğa koşullarının değişiklik görmesi, yer altı sularının azalması ve nüfusun şehre göç vermesi nedeni ile artık bu ürünler neredeyse yok denilecek kadar azalmıştır.
Hayvancılık ticari amaçlarla değil de küçük ölçüde yapılmaktadır. Besi ve süt hayvancılığı için kurulmuş ahırlar işletilmektedir. Evlerde süt inekçiliği yapılmaktadır.
Küçükbaş hayvanlardan da koyun ve keçi yetiştiriciliği büyükbaş hayvan yetiştiriciliği de son yıllarda hibe destekleri ile artış göstermektedir.

DEVLET KURULUŞLARI:
Yerel yönetimi sağlayan;
Belediye,
Elazığ Belediyesi Atık Su Arıtma Tesisi,
Türkiye Elektrik Kurumu Hazar 2 Santrali,
Tarım Kredi Yem San Tic. Aş. ( Altınova Yem ),

Tarım Kredi Kooperatifi,
Sağlık Ocağı,
Karşıbağ ( Kehli ) İlk Okulu,
Mollakendi Mahallesi İlköğretim Okulu,
Güntaşı ( Köğenk ) Mahallesi İlk Okulu,
Belediye Hizmet Binası altında 1 Adet PTT Şubesi Beldemizdeki devlet kuruluşlarıdır.
Beldemizde 3 adet de Mahalle muhtarlığı mevcuttur.

EKONOMİK DURUM:
Halkın ekonomik durumu daha çok tarım, hayvancılık ve işçiliğe dayalıdır. Çok az bir kesimi memuriyet, serbest meslek ve ticaretle uğraşmaktadırlar. Beldemizde Yem, Kuruyemiş, Un fabrikaları, Akaryakıt İstasyonları, Mermer ve Ahşap Fabrikalarının Beldede kurulmuş olması önemli ölçüde kazanç sağlamaktadır.

SAĞLIK DURUMU:
Beldenin sağlık hizmetlerini gören bir Sağlık Ocağı vardır. Sağlık Ocağında 1 doktor, 1 hemşire ve 1 hizmetli görev yapmaktadır.
Bu zamana kadar Beldemizde herhangi bir salgın, bulaşıcı hastalık vakası yaşanmamıştır.

Kent Rehberi
64x64

Beldemiz Hakkında

Devamı...
64x64

Belde Tarihçesi

Devamı...
64x64

IV. Murat Camii

Devamı...
64x64

Molla Ahmet Peykeri Türbesi

Devamı...
64x64

Hacı Ömer Hüda-i Baba Hz.

Devamı...

Başkanımız

baskan
Mehmet Enis DOĞAN
MOLLAKENDİ BELEDİYE BAŞKANI

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

  • HALKLA İÇ İÇE
  • Türbeler
  • Beldemizden Resimler

Videolar

  • Mollakendi Tanıtım